Rośliny odstraszające komary

Plagi komarów dają się szczególnie we znaki w okresie letnim, podczas upałów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Małe, brzęczące insekty potrafią skutecznie uniemożliwić najkrótszy nawet spacer, pozostawiając po nim ślady w postaci swędzących i opuchniętych bąbli. Najbardziej uciążliwe są w tym względzie osobniki młode, które nakłuwają skórę ludzką i zwierzęcą w celu pozyskania białka niezbędnego do wzrostu, czerpanego z krwi. Podobnie samice poszukują pokarmu potrzebnego do złożenia jajeczek.

Choć metody walki z komarami często okazują się męczące, warto przynajmniej poznać te naturalne sposoby, które mogą wpłynąć na ograniczenie plagi komarów wewnątrz mieszkań oraz w ogrodach. Skuteczne może okazać się hodowanie roślin wydzielających intensywne zapachy, które dla komarów będą barierą wstępu.

Piękną ozdobą ogrodu będzie kwiatostan lawendy wąskolistnej, która dorastając najwyżej do 50 cm stworzyć może barwny dywan kwietny, kwitnący od czerwca do października. Funkcję odstraszającą spełniać będzie również sadzona w doniczkach i postawiona na parapetach i tarasach pelargonia. W miejscach słonecznych i przewiewnych posadzić można zielony mirt, który podczas kwitnienia pokrywa się małymi, ozdobnymi kwiatami, wyrastać on może nawet do 2 metrów wysokości. Byliną wydzielającą intensywny zapach i tworzącą długo kwitnące zarośla jest kocimiętka. Aromatyczne liście bazylii i mięty również mogą wpływać na zmniejszenie ilości uciążliwych owadów. W ogrodzie doskonale będzie się prezentować katalpa o sercowatym kształcie liści. To okazałe drzewo o intensywnie zielonych liściach, uformowane w koliste kształty może być również doskonałym elementem ogrodowej aranżacji. Roślinnym drapieżcą, zdolnym do zwabiania do dna kwiatowego owadów i rozpuszczania ich tam przez kwas mrówkowy jest natomiast rosiczka.  Do roślin, które z powodzeniem hodować można także w domu, w doniczkach zalicza się komarzyca. Jej zielone pnącza z małymi liśćmi o białych brzegach doskonale wyglądają zawieszone na ścianach. Wewnątrz liści znajdują się olejki eteryczne, których zapach może odstraszyć insekty.