Odkomarzanie przydomowych ogrodów

Aby przekonać się o dokuczliwości komarów wcale nie trzeba wybierać się na długie spacery poza miastem. Komary z powodzeniem znalazły dla siebie dogodne środowisko tak w terenach rolniczych i środowisku naturalnym, jak i w strefach podmiejskich oraz miastach. Miejscem, gdzie komarzyce składają jaja może być nawet kałuża albo ścieki. Idealnym zatem środowiskiem do bytowania owadów stają się przyjemne i zacienione obszary naszych działek, zwłaszcza wtedy, gdy na obszarze ogrodu znajduje się oczko wodne. Aby ograniczyć możliwość składania na powierzchni wody stojącej komarzych jaj wystarczy zainstalować choćby fontannę, która co jakiś czas będzie wzburzać taflę wody.

Innym zabezpieczeniem ogrodu przed uciążliwymi insektami jest obsadzenie ogrodowych rabat przez rośliny wydzielające intensywne zapachy, odstraszające komary. Do takich roślin, które dodatkowo stanowią piękną ozdobę przydomowej zieleni zaliczyć można lawendę, komarzycę, mirt czy okazałą pelargonię, którą sadzić można w doniczkach na tarasach. Komary nie lubią też aromatycznych ziół, jak bazylia, mięta oraz czosnek. Przed planowanym przyjęciem w plenerze można oczywiście zaopatrzyć się w lampiony i świeczki, wydzielające dym z substancjami odstraszającymi insekty.

Kiedy jednak wszystkie te metody zawodzą, warto pomyśleć o odkomarzaniu przy użyciu opryskiwaczy spalinowych albo zamgławiaczy termicznych. Usługę taką zamówić można w firmach specjalizujących się w dezynsekcji. Metoda ta, polegająca na nanoszeniu szkodliwych dla komarów, muszek i innych insektów, substancji w formie mgły jest nieco lepsza od opryskiwania z tego względu, że lepiej pokrywa nawet najdalsze zakątki zielonej przestrzeni. Substancje zawarte w delikatnej mgle przedostają się nawet pomiędzy bujne zarośla. Glikol dodawany do preparatu zapobiega wypłukiwaniu preparatu przez deszcz, dzięki czemu efekt odkomarzania utrzymać może się dłużej.

Opryski mgławicowe są niezwykle skuteczne i bez większego problemu zabezpieczają wyznaczony teren przed dokuczliwymi owadami. Dodatkowym ich atutem jest pełne bezpieczeństwo. Już kilka minut po zabiegu możliwe jest przebywanie ludzi w odkomarzonej przestrzeni.