Najlepsze preparaty ochronne z apteki

Kiedy brzęczące komary dają się we znaki podczas zwykłego nawet odpoczynku na tarasie lub w ogrodzie, a naturalne metody walki z insektami wykazują niską skuteczność, koniecznością jest zaopatrzenie się w preparaty ochronne w aptece. Ich stosowanie jest szczególnie wskazane podczas letnich pieszych wędrówek i odpoczynku nad wodą, kiedy nasze odsłonięte i spocone ciało staje się chodzącym celem dla całych chmar komarów.

Do niedawna najbardziej skutecznymi z dostępnych w aptekach preparatów były tzw. repelenty, czyli dostępne w postaci toników i aerozoli oraz płynów środki, które nanosiło się albo bezpośrednio na ciało, albo spryskiwało nimi odzież lub pokrycie namiotów. Powstałe na bazie Diethyltoluamidum (DEET) preparaty chemiczne, użyte w historii po raz pierwszy przez żołnierzy amerykańskich podczas wojny w Wietnamie zostały jednak wycofane ze sprzedaży aptecznej, jako środki biobójcze. Najbardziej skuteczne pośród tych substancji były te o wysokim stężeniu DEET. Mała ilość związku nie jest szkodliwa dla ludzi, jednak nie jest wskazane stosowanie go u niemowlaków i kobiet ciężarnych oraz karmiących. Na mocy nowej ustawy ze sprzedaży wycofane zostały tak popularne preparaty, jak Antybzz, Off, Bros czy Autan. W przypadku kontroli apteka w której powyższe produkty można dostać bez większego problemu musi liczyć się ze stosowną karą. Zamiast repelentów można kupić natomiast środki, których skład oparty został głównie na odstraszających owady olejkach eterycznych.

Do popularnych serii kosmetyków zaliczyć można Orinoko i Mosibito Natura. W obu z nich pośród dostępnych w sprzedaży produktów znajdują się emulsje do stosowania bezpośrednio na skórę, płyny w atomizerze, plasterki, opaski na ręce i spraye.

Oprócz najbardziej popularnych żeli i emulsji warto, w celach profilaktycznych regularnie przyjmować doustnie tabletki z witaminami z grupy B. Zażywanie witaminy B powoduje wytwarzanie przez nasze ciało zapachu, który nieodczuwalny jest przez człowieka, pozostaje natomiast drażniący dla komarów. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej szkodliwe towarzysko niż spożywanie czosnku, który podobnie stanowi naturalny odstraszacz komarów. Jego woń jednak nie jest już tolerowana przez wszystkich.