Jak chronić dzieci i niemowlęta przed komarami?

Parne i wilgotne letnie dni należą do jednych z gorszych warunków dla dobrego funkcjonowania i samopoczucia większości osób. Wtedy też znacznie wzrasta plaga uciążliwych komarów i muszek, z którymi walka niejednokrotnie przypomina syzyfową pracę. W Polsce na szczęście pośród ok. 47 gatunków z rodziny komarowatych żaden nie posiada mikroorganizmów groźnych dla człowieka. Zdarzają się jednak przypadki zakażenia malarią, którą przenosi tropikalny gatunek Anopheles gambiae, zwłaszcza wśród osób powracających z zagranicznych podróży lub ich rodzin.          Najbardziej powszechne z występujących w naszym kraju komarów, jakimi są komar brzęczący i komar widliszek, na szczęście pozostają sterylne. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie nieszkodliwe. Opuchlizny i świąd, jaki towarzyszy ich ugryzieniom nie należy ani do przyjemnych, ani do pożytecznych dla organizmu. O ile dorośli z wielkim nieraz wysiłkiem są jeszcze w stanie powstrzymać się od niewskazanego drapania miejsc po ukąszeniu, ciężko jest powstrzymać od tej czynności małe dzieci. W ich przypadku ukąszenie komara może być niebezpieczne. Zadrapana rana ulec może infekcji, co w skrajnych przypadkach prowadzić będzie do zakażenia.

Dlatego tak ważne jest przypominanie dziecku o zakazie drapania swędzących miejsc po ukąszeniu. W celu złagodzenia nieprzyjemnego uczucia można punktowo posmarować rankę preparatem łagodzącym, przykładowo żelem Fenistil albo Entil. Jeżeli maluch jest alergikiem należy dać mu dodatkowo do wypicia Calcium i jeżeli jest to konieczne, podać lek antyalergiczny. Do takich należy Amertil albo Zyrtec. Najlepiej jednak przed podaniem lekarstwa skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli nie mamy w chwili ukąszenia żadnego ze środków łagodzących, swędzące miejsce można posmarować octem winnym bądź spirytusowym, substancją na bazie alkoholu, pastą do zębów lub po prostu przyłożyć w to miejsce kostkę lodu.

Najlepiej jednak ochronić dziecko jeszcze przed ukąszeniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone dla maluchów. Oparte na bazie odstraszających komary olejków eterycznych preparaty tego typu pozostają nieszkodliwe dla zdrowia malucha i mogą uchronić go przed ukąszeniem, na które dzieci są szczególnie narażone, ze względu na fakt posiadania niezwykle wrażliwej i miękkiej skóry.