Domowe sposoby na komary

Komary, będąc pożywieniem dla ryb i płazów, stanowią konieczny element ekosystemu. Nie zmienia to jednak faktu ich uciążliwości, która bywa prawdziwą bolączką właścicieli przyjeziornych działek, ale również mieszkańców miast, gdzie owady znajdują wcale nie gorsze środowisko do rozwoju.

Walka z insektami bywa prawdziwie uciążliwa. Preparaty apteczne na komary mogą działać różnie, wszystko zależy też od prywatnych uwarunkowań organizmu. Komary, wyposażone w precyzyjne sensory chemiczne zdolne są do wykrywania wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla i substancji zawartych w ludzkim pocie nawet z odległości 100 metrów. Sensory temperatury sprawiają, że na ukąszenia komarów szczególnie narażone bywają osoby o podwyższonej temperaturze ciała. Grupę taką mogą stanowić kobiety podczas owulacji lub małe dzieci. Owady te preferują również ciemne kolory, które dzięki sensorom wizualnym rozpoznają lepiej niż barwy jasne.

Metod walki jest wiele. Dobrym pomysłem, dla ochrony mieszkania przed przedostaniem się do wnętrza różnego rodzaju nawet najmniejszych osobników, jest założenie moskitiery w ramach okiennych, która chronić będzie przed inwazją niechcianych gości.

Warto poznać też domowe sposoby walki z komarami, które mogą okazać się skuteczne w przypadku, gdy nie jesteśmy w danej chwili zaopatrzeni w substancje chemiczne zdolne do zwalczenia uciążliwych owadów. Prawdziwym arsenałem może okazać się zawartość szafek kuchennych.

Komary są szczególnie wrażliwe na intensywne zapachy. Olejki z goździka, anyżu, eukaliptusa, zamoczone w wacikach i ustawione na parapetach mogą odstraszać owady. W celu ochrony przed ugryzieniem można także natrzeć ciało olejkami o zapachu wanilii, lawendy, mięty i cytryny. Woń maskuje wabiący zapach ludzkiego ciała, sprawiając, że możemy stać się niewidoczni dla małych krwiopijców. Do specyfików mniej przyjemnych pod względem zapachu, które jednak okazać się mogą skuteczne zaliczyć należy plasterki pokrojonej cebuli porozkładane na parapetach i szafkach. Owady odstrasza też zapach, jaki wydziela ludzkie ciało po spożyciu czosnku. Podobnie działanie wykazuje witamina B1, z tą różnicą, że zapach nie jest odczuwalny dla człowieka. W tym przypadku jednak efekty zależą od regularnego przyjmowania witaminy. Naturalnymi odstraszaczami komarów mogą być także rośliny wydzielające zapachy znienawidzone przez komary.