Czym łagodzic świąd i opuchliznę po ukłuciu?

Ustrzec się przed atakiem komarów, zwłaszcza podczas pobytu nad jeziorami, jest niezwykle trudno. Można oczywiście przygotować się na prawdziwą walkę z uciążliwymi insektami kupując kosmetyki przeciw owadom, świeczki i kadzidełka wyprodukowane na bazie drażniących komary zapachów, zaopatrzyć się w różnego rodzaju urządzenia emitujące dźwięki, które mają okazać się szkodliwe dla komarów. Praktyka jednak uczy, że często na nic zdają się nasze starania i zabiegi profilaktyczne. Komary posiadają bowiem na tyle wyspecjalizowane sensory chemiczne, temperatury i wizualne, że zawsze znajdą sposób, aby odnaleźć ofiarę, z której będą wysysać krew stanowiącą dla nich źródło niezbędnego białka, potrzebnego do wzrostu – w przypadku osobników młodych, albo do złożenia jaj – w przypadku samic.

To właśnie najmłodsze osobniki i samice sieją najwięcej spustoszenia na powierzchni naszego ciała, pozostawiając na nim obolałe i nieestetyczne bąble po ukąszeniach. Jak najskuteczniej łagodzić świąd i opuchliznę?

Można w tym celu zaopatrzyć się w kosmetyki do stosowania po ukąszeniach. Do najpopularniejszego i odznaczającego się dużą skutecznością zaliczyć trzeba żel Fenistil. Różne produkty w tym zakresie proponuje także firma Ziaja. Jeżeli nie mamy tego typu preparatów w domowej apteczce, a świąd staje się nieznośny, można opuchniętą ranę obłożyć plastrem cebuli bądź okładem z posiekanej natki pietruszki. Ukojenie przynieść może także posmarowanie Amolem lub jakimkolwiek preparatem z alkoholem. Skutecznie łagodzić świąd będzie także pasta do zębów albo papka przygotowana z sody oczyszczonej zmieszanej z małą ilością wody. Na zmniejszenie opuchlizny dobrze wpływa obłożenie jej lodem.

Jeśli pogryzieni zostaliśmy podczas wędrówki i nie mamy przy sobie żadnych z wymienionych powyżej substancji, miejsca po ugryzieniu nie należy w żadnym wypadku rozdrapywać, choć oczywiście pokusa jest ogromna. W celu złagodzenia drażniącego uczucia można miejsce po ukłuciu zwyczajnie poślinić, co powinno chwilowo złagodzić dyskomfort.