Choroby przenoszone przez komary

Pośród ponad 3,5 tysiąca gatunków komarów w Polsce występuje zaledwie ok. 47. Najpopularniejszymi gatunkami są komar brzęczący, zwany pospolitym, występujący w dwóch podgatunkach, z których jeden upodobał sobie środowiska naturalne i rolnicze, a drugi miejskie i podmiejskie. Wielkość tego komara sięga najwyżej do 6 mm, samice mogą składać jaja w wodzie zanieczyszczonej.

Drugim z najpowszechniejszych w naszym kraju gatunków komarów jest plamistoskrzydły komar widliszek, nieco większy od komara pospolitego. W krajach tropikalnych jest on odpowiedzialny za przenoszenie malarii. W chłodnym klimacie jednak pierwotniaki odpowiedzialne za rozwój tej choroby nie są w stanie przejść pełnego cyklu rozwojowego. Samice widliszka składają jaja w zbiornikach czystej wody. Mimo iż gatunki komarów, jakie spotkać można w Polsce są sterylne, lepiej wiedzieć jak zabezpieczać się przed komarami, choćby przez fakt nieprzyjemnego swędzenia, jakie towarzyszy po ukąszeniu.

Wybierając się natomiast na zagraniczne wycieczki, warto uzbroić się przede wszystkim w wiedzę o tym, jakie niebezpieczeństwo może kryć się za ukąszeniem przez konkretny gatunek z rodziny komarowatych. Najpowszechniejszą chorobą zakaźną, za której przenoszenie odpowiedzialny jest gatunek Anopheles gambiae jest malaria. Jest to najczęstsza choroba spotykana po powrotach z zagranicznych podróży. Niebezpiecznym gatunkiem jest mierzący zaledwie 4 mm Aedes aegypti, odpowiedzialny za przenoszenie żółtej febry, dengi, tularemii i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Gatunek ten spotkać można na obszarach pomiędzy 42° N a 40° S. Malarię i filariozę przenosić może Anopheles mosquito. Podobnie niebezpieczne są Stegomia calopus i Phlebotomus papatasii, będące źródłem zakażenia odpowiednio: żółtą febrą i gorączką krwotoczną Denga.

Zagrożenia wynikającego z ukąszenia insektów tropikalnych nie wolno bagatelizować. Obowiązkowe szczepienia, jakim należy się poddać przed planowaną wyprawą, nie zawsze potrafią ochronić organizm. Dobrze, aby wyjeżdżając do stref tropikalnych i subtropikalnych pamiętać o zachowaniu należytej higieny, unikać spożywania wody pochodzącej z niepewnych zbiorników. Najlepiej również zaopatrzyć się w moskitiery chroniące przed insektami.